Spalio 2 d. pašventinti gyvūnai – Šv. Pranciškaus diena

“Bažnyčios šventoriuje karaliavo keturkojai” (straipsnis, publikuotas “Sekundėje”)

Šiemet jau antrą kartą Panevėžio šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje paminėta Pasaulinė gyvūnų diena. Nešini ir vedini ištikimais savo augintiniais čia atvyko ne tik panevėžiečiai, bet ir rajono gyventojai. Lojantys, kniaukiantys, trumpaplaukiai, ilgaplaukiai, dideli ir maži, veisliniai ir neveisliniai augintiniai džiugino susirinkusiuosius.

Be šunų ir kačių buvo galima išvysti ir augiau gyvūnėlių: degu, pelyčių, jūrų kiaulyčių, žuvyčių. Kiekvienam savas augintinis buvo mieliausias, gražiausias, geriausias. Šventės metu melstasi už gyvūnus, kad šie būtų apsaugoti nuo ligų ir nelaimių, kad būtų džiaugsmas šeimininkams ir kitiems žmonėms, jie buvo palaiminti ir pašventinti.

Vėliau surengtas ir konkursas. Kiekvienas, norėjęs jame dalyvauti, turėjo papasakoti kokią nors istoriją apie gyvūną ar pademonstruoti jo sugebėjimus. Pastaroji užduotis daugeliui buvo sunkiai įveikiama, nes augintiniams labiau rūpėjo kas vyksta aplinkui. Nė vienas jų nenorėjo net užlipti laipteliais iki klebono. Kaip juokavo šventę surengęs kunigas Romualdas Zdanys, į bažnyčią nenori eiti ne tik šeimininkai, bet ir jų gyvūnai.

Taurė nuo kunigų už labiausiai patikusį gyvūną atiteko auksaspalviui retriveriui Atui. Jo šeimininkas Justinas „Sekundei“ pasakojo keturkojį auginantis jau šešerius metus.

„Visą gyvenimą norėjau turėti šunį, bet mama neleido, sakė atsibos, po to nebevedžiosi, nebus kur dėti. Kai tapau studentu, radau darbą, užsidirbau ir nusipirkau. Nuo to laiko dar nenusibodo“, – juokauja vaikinas.

Dar viena taurė nuo Panevėžio gyvūnų globos draugijos atiteko kalytei Moškei. Jos šeimininkė Rasa Petronienė pasakojo, kad rastinukė kalytė pas juos gyvena jau aštuonerius metus.

„Labai judri, kaip musė. Visur jos pilna, visus apibėga“, – apie augintinę pasakojo  moteris.

Jos teigimu, kalytė yra labai prieraiši ir dėkinga už priėmimą į šeimą. Šeimos draugai Moškę rado miške ir atnešė jiems. Augintinė tuomet buvo išsekusi, visa pleiskanota, randuota, bijojo žmonių, vyrų, pakeltų lazdų. Šeima augina ir vienaakę priglaustą katytę, tačiau ją šiandien paliko namuose, mat ši labai baikšti.

Publikos simpatijas laimėjo aštuonerių metų įspūdingo dydžio katė Fulė. Be apdovanojimų neliko ir kiti – gavo įvairių skanėstų.

Planuoja atgabenti karvę

Į šventę jūrų kiaulytę Vilnę atsinešusi Gerda Astrauskaitė mano, kad šventės idėja išties labai graži.

„Labai gražu gyvūnus taip pašventinti, parodyti žmonėms ką auginame“, – sako ji.

Panevėžietis Sigitas jau antrą kartą į šventę atvedė Berno zenenhundą Colį. Tokią šventės idėją ir jis vertina teigiamai. Dar jaunas didžiulis šuo, šeimininko teigimu, labai išdykęs, visada nori dūkti.

„Domėjomės šunimis. Tai labai taikūs gyvūnai, nesivelia į peštynes, nebent nori išskirti besipjaunančius šunis“, – apie augintinį pasakojo jis.

Panevėžio rajone gyvenantys Genovaitė ir Vincentas Ambraškos pašventinti atvežė net tris šunis – Čilę, Rudį ir Pūką.

„Pūkas yra didelis ligonis. Dabar jis gydomas, vežiojamas pas veterinarus, lašelines stato. Labai patinka tokia akcija, labai puiku. Kad tik būtų sveiki ir gyvi tie mūsų šuneliai“, – viliasi šeimininkai.

Gražuolę egzotų katę Kisę atnešusi Vilma Šukienė sakė, kad pernai buvo atėjusi be jos. Šiemet nusprendė atsinešti ir augintinę. Tiesa, pastaroji tokia išvyka nebuvo itin patenkinta.

„Nelabai mėgsta iš namų išeiti. Ji iš viso visko bijo, ne tik šunų. Daugiau būna namuose arba savo kieme“, – apie augintinę pasakojo moteris.

Į šventę Panevėžio gyvūnų globos draugija buvo atgabenusi trys keturkojus mažylius, tad norintys galėjo draugą parsinešti namo tiesiai iš bažnyčios. Draugijos vadovė Rūta Liberienė sakė, kad šį savaitgalį beglobiams gyvūnams šeimininkų ieškota ir parodoje „Expo Aukštaitija“. Juos pavyko rasti net keturiolikai šunų ir kačių. Vadovės manymu, nei vienas jų neturėtų sugrįžti atgal, nes dovanojami šie buvo atsakingai. Žmonės atėjo pasvėrę savo galimybes. R. Liberienės manymu, pernykštė šventė bažnyčios šventoriuje labai pasiteisino.

„Tai dėmesys gyvūnams – šunims ir katėms, žuvytėms, žiurkėnams. Atkreipiamas visuomenės dėmesys, kad gyvūnas nėra kažkoks daiktas ar baldas, o mūsų šeimos narys“, – sakė ji.

Po šventės bažnyčios klebonas R. Zdanys džiaugėsi, kad žmonių susirinko gal net daugiau nei pernai.

„Ryte pabudęs kas nors galėjo susiplanuoti dieną visiškai kitaip. Jei būtų buvęs toks lietus, koks buvo ryte, tai gal tuo ir būtų viskas baigęsi. Dabar gražu matyti ant mūsų šventoriaus tiek nuostabių gyvūnų“, – džiaugėsi klebonas.

Kitais metais kunigas planuoja šią šventę padaryti kiek kitokią. Klebonas neatmetė galimybės, kad tarsis su ūkininkais ir miesto žmonėms parodys kaimo gyvūnus – karves, ariamus arklius.

Daiva SAVICKIENĖ

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „sekunde“

Įrašas paskelbtas temoje Parapijos naujienos. Išsisaugokite pastovią nuorodą.