Koncertas – Lapides, flores, nomina et sidera

Spalio 29 d. 19:00 val. kviečiame į Panevėžio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje vyksiantį išskirtinį koncertą, skirtą Visų Šventųjų ir Vėlinių laikotarpiui. Vakaro programoje skambės kompozitorės Onutės Narbutaitės „Lapides, flores, nomina et sidera“ (iš lot. k. „Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai“) chorui ir instrumentiniam ansambliui kartu su specialiai šiam kūriniui sukurtomis vaizdo projekcijomis, kurios bus projektuojamos ant bažnyčios kupolo: kartais pro kupolą bus žvelgiama į kiemelius, bažnyčias ar kapines, o kartais jis taps žvaigždėtu skliautu ar išdidinta gėlės lapo tekstūra.

Kaip teigia autorė apie kūrinio sumanymą, „Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai“ (Vėlinių giedojimas, 2008) yra ne tiek autonomiškos muzikos, kiek išdainuojamo žodžio kompozicija, paremta liturginiais tekstais, bei akmenų, gėlių ir žvaigždynų lotyniškais vardais. Muzika visa tai susieja į nepertraukiamą (keturios dalys atliekamos attacca) vyksmą. Kiekvienoje dalyje pasikartojantys kompoziciniai elementai – psalmės, formulė „Requiem aeternam“, responsoriumas „Libera me“ – priartina šį muzikinį vyksmą prie liturgines Vėlinių procesijas primenančio ritualo. Nors viskas atliekama ne judančio, o įprastai stovinčio choro, ši sąsaja ir daugiau maldos, nei „kūrinio“ prasmė lėmė muzikos išraiškos būdų maksimalų paprastumą, natūralią sąveiką su ilgaamžėmis tradicijomis, palydinčių instrumentų pasirinkimą ir jų elementarias funkcijas. O taip pat savotišką autorystės diskretiškumą. (O.Narbutaitė)

ATLIKĖJAI:
Kamerinis choras Aidija (meno vadovas – Romualdas Gražinis)
Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (vadovas – Romualdas Gražinis, chormeisterė – Gitana Trimirkaitė)
Lina Baublytė (pikolo fleita), Laurynas Lapė (trimitas), Jievaras Jasinskis (trombonas), Džiugas Daugirda (perkusija)
Dirigentas – Romualdas Gražinis
Vaizdo projekcijų autorius – Kristijonas Dirsė.

Įėjimas laisvas.


„Lapides, flores, nomina et sidera“
I. Corona lapidea – Akmenų vainikas
II. Corona florea – Gėlių vainikas
III. Litaniae Omnium Sanctorum – Visų Šventųjų litanija
IV. Corona stellarum – Žvaigždžių vainikas

Onutė Narbutaitė – kompozitorė, kurios muzika paženklinta išskirtinio asmeniškumo žyme ir yra atpažįstama nuo pirmųjų kiekvieno kūrinio taktų. Dar 9-ame dešimtmetyje ji pelnė subtilios kamerinės muzikos kompozitorės reputaciją. Jos ankstyvieji opusai buvo prisodrinti „nakties“, „tylos“, „užmaršties“ įvaizdžių. Nepriklausomybės metais Narbutaitė atsidėjo stambių formų simfoninei ir simfoninei-vokalinei kūrybai, kuriai būdingas intelektualumas ir struktūrinis mąstymas, išraiškinga instrumentuotė ir įsimenantis melodingumas, prisotinta garsinė vertikalė ir intensyvi muzikos tėkmė. Subtili garsinė vaizduotė jos muzikoje dera su gausiomis kultūrinėmis reminiscencijomis. 1997 m. už oratoriją „Centones meae urbi“ kompozitorė pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją. Geriausiu 2008 m. vokalinės-chorinės muzikos kategorijoje Lietuvos kompozitorių sąjungos rengtame konkurse išrinktas „ Lapides, flores, nomina et sidera“ (mic.lt).

Renginio organizatorius – viešoji įstaiga „Aidija“. Finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savivaldybė. Partneriai – Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla, Kultūros centras Panevėžio bendruomenių rūmai, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija, Lietuvos muzikos informacijos centras.

Įrašas paskelbtas temoje Parapijos naujienos. Išsisaugokite pastovią nuorodą.